Oděv byl pro člověka nutný již v nejstarší historii. Jeho základní a prvotní funkcí byla ochrana těla před chladem. Až později se na oděvu objevily i módní prvky a linie, které jsou charakteristické pro jednotlivá historická období.
 Oblečení bylo ve všech dobách projevem kultury národa a symbolem postavení jednotlivce ve společnosti. Jasný byl rozdíl mezi oblečením panovníka a sluhy; oblečení přispívalo k odlišení jednotlivých profesí a čím nižší postavení člověk zaujímal, tím jednodušší oblečení nosil. Celý vývoj oblékání je ale nerozlučně spjatý s módou, která byla ovlivněna a inspirována společenskými událostmi, touhou po změně a hledáním měřítek při určení dobového ideálu krásy. Móda samozřejmě také odráží situaci ve společnosti. Například se změnami postavení žen ve společnosti, docházelo také k vývoji ženského oblečení. Otázky módy se vždy týkaly jen nejbohatších vrtev, protože měly dostatek prostředků a určitým kulturní povědomí. Níže postavení lidé měli oděv hlavně pro praktické využití a jeho podoba byla ovlivněna zvykem, tradicemi, folklórem, a módní prvky se v něm objevovaly jen v transponované podobě. Samozřejmě lze v minulém století vystopovat vliv módy i na pracovní oděvy, a opačně z některých typicky pracovních oděvů se staly módní ikony - džínsy, honácké kalhoty z modrého denimu, původně určeného na výrobu stanů. Ve středověku byly šaty majetkem a často i investicí, neboť se oblečení zhotovovalo z nákladných materiálů a zdobilo se zlatem a drahokamy. Ještě v 19. století byl oděv rodinným majetkem, který se dědil a o nějž se s náležitou úctou pečovalo. Teprve průmyslová revoluce posunula oděv do kategorie spotřebního zboží, ovšem stále existovala kategorie ,,uměleckých výtvorů, modelů". Hodnotou přestávala být okázalost oděvu, ale stala se jí preciznost vypracování a kvalita materiálů ve smyslu technické dokonalosti: nemačkavosti, stálosti barev, snadnosti údržby. Vývoj oděvního průmyslu ovlivnil rychlost proměn módy. Oděv stárne mnohem dřív po stránce módní než po stránce funkční. I přestože má oděv vyjadřovat naši individualitu, právě v módě se velmi prosazuje potřeba napodobování... Ale i v nápodobě se objevují prvky sebevyjádření. Existují různé sociální skupiny - provokující rockeři, konzevativní úředníci, ležérní umělci, free anarchisté, uniformovaní skinheadi, ... Další neopomenutelný prvek je také přebírání vzorů od významných nebo populárních osobností - Madona, Britney Spears, Victoria Beckham.

Paris Oblečení bylo ve všech dobách projevem kultury národa a symbolem postavení jednotlivce ve společnosti. Jasný byl rozdíl mezi oblečením panovníka a sluhy; oblečení přispívalo k odlišení jednotlivých profesí a čím nižší postavení člověk zaujímal, tím jednodušší oblečení nosil. Celý vývoj oblékání je ale nerozlučně spjatý s módou, která byla ovlivněna a inspirována společenskými událostmi, touhou po změně a hledáním měřítek při určení dobového ideálu krásy. Móda samozřejmě také odráží situaci ve společnosti. Například se změnami postavení žen ve společnosti, docházelo také k vývoji ženského oblečení. Otázky módy se vždy týkaly jen nejbohatších vrtev, protože měly dostatek prostředků a určitým kulturní povědomí. Níže postavení lidé měli oděv hlavně pro praktické využití a jeho podoba byla ovlivněna zvykem, tradicemi, folklórem, a módní prvky se v něm objevovaly jen v transponované podobě. Samozřejmě lze v minulém století vystopovat vliv módy i na pracovní oděvy, a opačně z některých typicky pracovních oděvů se staly módní ikony - džínsy, honácké kalhoty z modrého denimu, původně určeného na výrobu stanů. Ve středověku byly šaty majetkem a často i investicí, neboť se oblečení zhotovovalo z nákladných materiálů a zdobilo se zlatem a drahokamy. Ještě v 19. století byl oděv rodinným majetkem, který se dědil a o nějž se s náležitou úctou pečovalo. Teprve průmyslová revoluce posunula oděv do kategorie spotřebního zboží, ovšem stále existovala kategorie ,,uměleckých výtvorů, modelů". Hodnotou přestávala být okázalost oděvu, ale stala se jí preciznost vypracování a kvalita materiálů ve smyslu technické dokonalosti: nemačkavosti, stálosti barev, snadnosti údržby. Vývoj oděvního průmyslu ovlivnil rychlost proměn módy. Oděv stárne mnohem dřív po stránce módní než po stránce funkční. I přestože má oděv vyjadřovat naši individualitu, právě v módě se velmi prosazuje potřeba napodobování... Ale i v nápodobě se objevují prvky sebevyjádření. Existují různé sociální skupiny - provokující rockeři, konzevativní úředníci, ležérní umělci, free anarchisté, uniformovaní skinheadi, ... Další neopomenutelný prvek je také přebírání vzorů od významných nebo populárních osobností - Madona, Britney Spears, Victoria Beckham.

Historie oblékání